30 sierpnia 2022

Nowe sztuczne oko oferuje bardziej realistyczny wygląd

Utrata oka to traumatyczne wydarzenie. Utrata wzroku jest prawdopodobnie najbardziej znaczącym problemem, ale utrata oka wpływa również na wygląd osoby. Chociaż sztuczne oczy mogą w znacznym stopniu przyczynić się do rozwiązania problemów estetycznych, nie są one w stanie całkowicie odtworzyć wyglądu naturalnego oka. Naukowcy ciężko pracowali nad stworzeniem bardziej naturalnie wyglądających protez oczu, a ostatnia innowacja z Wielkiej Brytanii stanowi ogromny krok naprzód w tworzeniu oka, które zarówno wygląda, jak i porusza się jak naturalne oko.

Protezy oczu

Jeśli chodzi o zastąpienie uszkodzonych oczu, ważne jest, aby wyjaśnić kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że od 2013 roku nie istnieje coś takiego jak przeszczep oka. Oko jest bardzo skomplikowaną strukturą i nie jest możliwe zastąpienie uszkodzonego oka zdrowym okiem dawcy. Możliwe jest jednak przeszczepienie rogówki, czyli przezroczystego pokrycia oka. Niektórzy badacze eksperymentują również z przeszczepami siatkówki, choć jest to procedura eksperymentalna.

Niestety, najlepsze, co można zaoferować osobom cierpiącym na utratę wzroku, to proteza oka, która nie przywraca użytkownikowi wzroku, ale normalizuje jego wygląd. O ile wiele osób zna tzw. "szklane oczy", które można było wyjąć i ponownie umieścić w oczodole, o tyle nowoczesne protezy są nieco bardziej wyrafinowane. Najpierw pacjent poddawany jest operacji wszczepienia na stałe implantu ocznego. Następnie okulista tworzy protezę oka, która pasuje do wyglądu drugiego oka pacjenta. Pacjent umieszcza protezę oka na implancie okularowym, wyjmując ją od czasu do czasu do czyszczenia i kontroli.

Chociaż technologia i kunszt wykonania protez oczu i implantów ocznych przeszły długą drogę, jedną znaczącą różnicą pomiędzy protezami a naturalnymi oczami jest zwężenie i rozszerzenie źrenicy: Kiedy normalne oko jest wystawione na działanie światła, źrenica kurczy się, natomiast słabe światło powoduje rozszerzenie źrenicy. Do tej pory protetyczne oczy nie mogły powielać tego ruchu.

Najnowsze wiadomości donoszą, że dr Philip Breedon, badacz z Nottingham Trent University, stworzył sztuczne oko, które reaguje na światło, powodując rozszerzanie i kurczenie się źrenicy. W ten sposób powstaje jeszcze bardziej realistycznie wyglądająca proteza oka, która może pomóc zwiększyć pewność siebie jej użytkowników. Protezy są nadal testowane i udoskonalane, ale jeśli w końcu trafią na rynek, mogą znacząco podnieść jakość życia osób noszących protezy oczu.